Istorie Decembrie 2, 2014

Biserica cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”, construcție din bârne de lemn, a fost făcută în 1794 de către C. Zoițanu cu mama sa Zoița.

La împroprietărirea clăcașilor din 1864-1865 la Saucenița se afla preotul Ioan (Ciocan) Todosi (?) și diaconul Neculai.

În anul 1874 la Parohia Saucenița din comuna Cobâla servea preotul Constantin Anastasiu. În anul 1894, satul Saucenița din comuna Văculești făcea parte din Parohia Prelipca unde era paroh preotul C. Urzică, venit aici de la biserica din Pristești. La 15 iunie 1902 vine paroh preotul Xenofont Urzică de la Ionășeni, în locul decedatului C. Urzică, urmat de preotul Gașpar Constantin, care funcționa aici în 1910, urmat apoi de preotul Octav Rotărescu și preotul Nicolae Grigorescu, din 1928, preotul Rotărescu trecuse la Trestiana.

La biserica din satul Saucenița, filie a Parohiei Prelipca, până în anul 2002 au slujit preoții parohi: Gherasim, Irimiciuc, Buțincu, Eugen Grigorescu, Bălineanu Dumitru, Apostol Daniel, Butescu Valerică, din anul 2000 preotul paroh Albu Marcel-Eugen, care din anul 2002, când s-a reînființat Parohia Saucenița, a rămas parohul acesteia.

Bun gospodar, preotul Albu Marcel-Eugen, înainte de înființarea Parohiei Saucenița, în anul 2001 a început construcția casei parohiale din acest sat, în anul 2007, susținut de credincioșii parohiei, a construit clopotnița, care este îmbrăcată, ca și biserica, cu cherestea de rășinoase lucrată după modelul lambriului.

Nu putem preciza când s-a schimbat patronul bisericii.

Documentele consultate arată că biserica din satul Saucenița avea hramul „Adormirea Maicii Domnului” în 1874, 1899, 1930 etc., dar are în prezent hramul „Nașterea Maicii Domnului”.

Probabil după anul 1930 s-au făcut lucrări de reparații majore în urma cărora biserica a fost resfințită și i s-a schimbat patronul.